​אזרחות צרפתית  הליך בבית המשפט בצרפת 

הדרכים החוקיות לאחר סירוב הנפקת דרכון צרפתי

או סירוב רישום ילדים בקונסוליה הצרפתית

 

מדוע מעמידים קשיים לישראלים בקונסוליה הצרפתית

ומה הן הדרכים החוקיות  מול האטימות הבירוקרטית ? 

 

  בשנה האחרונה, הרבה ישראלים זכאים  לאזרחות צרפתית , אפילו אלה שתמיד היו רשומים בקונסוליה בארץ ותמיד החזיקו בדרכון צרפתי, עוברים קשיים רבים מול מחלקת הדרכונים בקונסוליה  הצרפתית בתל אביב או מול מחלקת דרכונים בקונסוליה הצרפתית בירושלים כאשר הם רוצים לחדש את דרכונים הצרפתי או לקבל תעודת זהות צרפתית  או אפילו שמבקשים  לרשום את ילדיהם כצרפתים. בספר משפחה צרפתי .

 הסיבה הינה כי משרד החוץ הצרפתי נתן לקונסוליות הצרפתיות בכל העולם הוראות ברורות לגבי זכאים שלא נולדו בצרפת : כל מבקש אזרחות שמקור זכאותו בהורשה בלבד - ולא מכוח לידה בצרפת או התאזרחות - נדרש להציג בפני הרשות הקונסולרית את הוכחות מקור זכאותו , את כל התעודות מהמרשמים הצרפתיים ובאופן שהנוהג, לאחר שלוש דורות של זכאות בהורשה  נשלח להליך של אישור זכאות לאזרחות צרפתית אל מול בית המשפט  בצרפת. 

 

בדרך כלל, מבקש הדרכון הצרפתי נדרש למלא טופס ולצרף מסמכים, לצרף מסמכים ישראליים עם אפוסטיל ותרגומים על ידי מתרגם מוסמך וזאת ללא שום הסבר נוסף, אך בעצם, מפנה אותו הקונסוליה הצרפתית  להליך של בקשת תעודה המעידה על אזרחות צרפתית  אל בית המשפט המנהלי לענייני אזרחות בצרפת – המבקש לא ממש מודע למהות בקשתו: הוא בעצם תובע את הרשות המנהלית הצרפתית ומבקש ממנה לאשר את זכאותו. מהרגע שנפתח ההליך, אין דרך חזרה, התיק תקוע ומסומן  בקונסוליה הצרפתית, במשרד החוץ הצרפתי וכמובן במערכת בתי המשפט הצרפתים .  

 

ההליך המנהלי הינו ארוך במיוחד ( בין 3 ל 6 שנים ) ודורש ליווי של עורך דין המתמחה בחום האזרחות הצרפתית. 

 

משרדנו מייצג במסגרת הליך המנהלי אך מציע שלא להכנס להליך הזה, כי קיימות אופציות אחרות , הליכים משפטיים האחרים לקבלת האזרחות הצרפתית, יעילים יותר וקצרים יותר.

 

איך הדברים מתנהלים בפועל?

 

לרוב המקרים, ניתן להימנע מההליך מול בית המשפט המנהלי ולנסות להציג בפני הקונסוליה הצרפתית את כל המסמכים ולדרוש נימוק בכתב. 

 

במידה והקונסוליה בכל זאת מסרבת להנפיק את הדרכון הצרפתי או לרשום את הילדים ללא נימוק בכתב, ניתן לפנות למבקר הקונסוליה , לכן הפתרון הטוב ביותר הוא לנסח מייל בו דורשים נימוק בכתב (כך שלקונסוליה אין ברירה אלא לבדוק שוב את התיק או לנמק את סירובה). לרוב המקרים, דרישת הנימוק המשפטי והודעה על רצון הפניה למבקר הקונסוליות עובדת והקונסוליה , במידה ואין סיבה משפטית לנימוק, חוזרת בהחלטתה וכן מסכימה להנפיק דרכון צרפתי למבקש או לרשום את ילדיו

 

במידה והקונסוליה מנמקת את סירובה, קיימת אפשרות שניה  : בקשת עמדת היועץ המשפטי לממשלה הצרפתי ( לאחר סירוב) : במידה והעמדה הינה חיובית אז הקונסוליה הצרפתית תנפיק את הדרכון של המבקש או תרשום את ילדיו בספר משפחה הצרפתי. במידה ועמדת היועמ״ש הינה שלילית, התיק נשלח לבית המשפט.

 

האופציה השניה הינה תביעת אזרחות צרפתית בבית המשפט המחוזי בצרפת. ההליך הינו הליך קצר יותר בזמן (שנה עד שנה וחצי), מתנהל מול שופט וכנגד הפרקליטות הצרפתית, כולל כתבי טענות בצרפתית , סיכומים בצרפתית ודיון בבית המשפט.

בסיום ההליך לתביעת אסזרחות צרפתית בבית המשפט המחוזי, מתקבל פסק דין חלוט אשר תקף כפלי כל הרשויות. פסק הדין מסוג זה המאשר את הזכאות לאזרחות צרפתית הינו תקף כלפי הדורות הבאים גם כן  - הוא מהווה הוכחת אזרחות צרפתית שלא ניתנת לסתור.

 

כאשר אתם בוחרים בעורך דין , יש לבדוק בקפדנות כי עורך הדין מבין היטב בתחום האזרחות צרפתית. לכל נושא הקשור לחידוש אזרחות צרפתית - דרכון צרפתי - ליווי משפטי בהליך אישור אזרחות צרפתית - הנכם מוזמנים לעיין באתר שלנו.

 

כאשר אתם מסורבים להוצאת דרכון צרפתי או לרישום ילדים בספר משפחה צרפתי, אנו ממליצים שלא להתחיל שום הליחך ללא קבלת יעוץ משפטי .

לצערנו אנו רואים פעמים רבות מגיעים אל משרדנו לקוחות שפנו לנותני שירות משפטי שאינם עורכי דין ולכן לא מכירים היטב את החוק, את דרכי הפעולה של הפרקליטות נהצרפתית או של הרשות המנהלית הצרפתית , שלא יכולים לזהות מלכודות או בעיות משפטיות העלולות להפיל את התיק . לדוגמא: אפוסטיל שלא מתקבלת בצרפת,  זלזול בהוצאת תיק התאזרחות ותפיסת התיק על ידי הרשדות המנהלית , מכתבי הזהרה שלא נערכו במידה ומסמך מסויים לא נגיש וכו ...

 

 https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5623264,00.html

 

 

בכתבה זו תוכלו למצוא מידע  בנושאים:

אזרחות צרפתית בית משפט

אזרחות צרפתית  

קונסוליה צרפתית

תעודה המעידה על אזרחות צרפתית

תביעת אזרחות צרפתית